Jednání o nulové DPH u energií zakončilo bouchání do lavic. Návrh neprošel

Publikováno 15.12.2021
Autor: Ing. Vlastimil Sojka

Vláda ve středu navrhovala nulovou DPH u energií. Podle dosluhující ministryně financí je vládní návrh efektivní pomocí domácnostem, i když jde proti legislativě EU. Pětikoalice byla ale proti, návrh neprošel o hlas.

Dosluhující kabinet premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) se ve středu snažil přesvědčit nové poslance, aby schválili snížení daně z přidané hodnoty u energií, pro rok 2022, na nulu. Podobně jak tomu bylo v posledních dvou měsících. Vláda zároveň chtěla domácnostem i firmám odpustit platby za takzvané podporované zdroje energie (POZE). Program nakonec neprošel o hlas. Místy mírně vzrušenou debatu uzavřelo bouchání zástupců končící vlády do lavic.

Končící vláda se snažila na poslední chvíli prosadit nástroje, které podle ní pomohou řešit situaci s rostoucími cenami energií. Ministr průmyslu a obchodu v demisi Karel Havlíček (ANO) uvedl, že ceny energií v příštím roce vzrostou o 30–70 procent. Snížení DPH je tak podle něj vhodným krátkodobým řešením.

Podle ministryně financí v demisi Aleny Schillerové jsou na vině částečně vysoké ceny emisních povolenek, které ve výsledku dopadají především na sociálně slabší rodiny. „Úloha státu je být energoaktivní,“ řekla Schillerová, když se snažila přesvědčit kolegy o důležitosti návrhu.

Poslanci z řad nově nastupující pětikoalice s návrhem ale souhlas nevyjádřili. „Je to řešení naoko. Plošně se zruší DPH. Legislativní rady vlády i Komora daňových poradců říkají, že je to v rozporu s legislativou,“ podotkl Jan Farský (STAN). Současný vládní návrh jde totiž proti daňové politice Evropské unie. Podle Schillerové jsou ale problémy s Evropskou komisí, která na dodržování pravidel dohlíží, nepravděpodobné.

Uvedla, že o tom minulý týden na radě ministrů financí EU mluvila s eurokomisařem Paolem Gentilonim. „Minulý týden mi na naší osobní schůzce řekl, že má pochopení pro tuto dočasnou výjimku, která řeší dramatickou cenu energií v Česku, za předpokladu, že bude dočasná a že to posouvá na technickou úroveň. To je silný politický vzkaz,“ řekla Schillerová s tím, že v případě, že bude návrh schválen, nebude předmětem sankcí ani řízení ze strany Evropské komise.

Schillerová uvedla, že nízké DPH u energií pomohlo údajně zbrzdit inflaci, která je momentálně na 6 procentech. Podle Jakuba Seidlera, hlavního ekonoma České bankovní asociace, by se inflace bez odpustku DPH pohybovala kolem 7 procent. Dosluhující ministryně financí dodala, že průměrná domácnost díky návrhu ušetří stovky korun.

„Není to pomoc lidem, kteří ji potřebují, jde o plošné rozdání. Pro několik set tisíc lidí, kteří budou v problémech, o řešení nejde,“ řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Poslanec Radim Fiala (SPD) označil postoj vlády za „marné hašení požáru“ a místopředseda Pirátů Jakub Michálek uvedl, že jde o „další populistický krok“ končícího kabinetu.

Ani podle odborníků nejde o příliš účelnou pomoc. „Pokud dá stát někomu peníze, je to samozřejmě pomoc lidem. Tedy těm dnes žijícím, splácet to budou jejich ještě nenarozené děti,“ říká Petr Bartoň, hlavní ekonom skupiny Natland.

Problém nulové sazby podle něj spočívá ve třech věcech – pomáhá i těm, kteří pomoc nepotřebují. „Zároveň nepomáhá dostatečně těm, kteří pomoc skutečně potřebují. A tímto ilegálním krokem, ostentativně porušujícím evropské zákony, ničí důvěru zahraničních investorů v právní řád České republiky,“ vysvětluje Bartoň.

To potvrzuje i daňový poradce společnosti Kodap Vlastimil Sojka. „Snížení daně na nulu je pomocí domácnostem, ale ne efektivní. Veřejné prostředky by měly být využívány hospodárně, na cílenou podporu těm, koho ceny energií zasáhly skutečně zásadně. Plošná podpora tomu neodpovídá,“ říká.

Sojka navíc dodává, že z pozice daňového poradce, vnímá zásahy do daňového systému negativně: „V tomto případě jde navíc o snahu deformovat daň, která je harmonizovaná v celé EU a z mnoha důvodů by měla být aplikována ve všech zemích co nejjednotněji.“

Zdroj: Seznam Zprávy 15.12.2021 12:34:16