Informace

Podcast naDANĚ

Publikováno 25.01.2022

Daňový svět jinak, než jej znáte.

Osobnosti a zajímavosti z daňového světa. Zvýšení povědomí o profesi daňového poradce prostřednictvím příběhů zejména daňových poradců a významných osobností spojených s Komorou. Rozhovory doplňují krátká zamyšlení a postřehy z daňového prostředí a také života daňových poradců a dění v Komoře. 
Podcast můžete sledovat nejen na komorovém YouTube kanále, ale také na svých oblíbených platformách Apple Podcast, Spotify, Google Podcast.

Úvodní epizoda vyšla 1. února 2022. Rozhovory moderuje Matěj Nešleha, člen Prezidia KDP ČR.

Epizoda 12: Miroslava Mohylová - Může rodinný podnik fungovat? / 20. 9. 2022

Merkurovu medaili uděluje Hospodářská komora České republiky osobnostem, podnikatelům, institucím a organizacím, které nejvíce přispěly k podpoře podnikání a činnosti hospodářské komory. V červnu toto prestižní ocenění převzala daňová poradkyně a členka naší Komory, Miroslava Mohylová, kterou jsme přivítali v nové epizodě podcastu na „naDANĚ”. Povídali jsme si nejen o tomto úspěchu, ale řeč se stočila také na klubová setkání daňových poradců, protože Mirka je garantkou regionálního klubu daňových poradců Olomouckého regionu. Co je podstatou těchto setkání? V čem spočívá jejich příprava? Jak probíhala v období pandemie? To zjistíte v následujících minutách.Audiočlánek: A je po prázdninách... / 13.9.2022

Jak využít energie, kterou jsme získali během letních měsíců? Jak podpořit motivaci zaměstnanců i svoji? Jaké jsou výhody plánu rozvoje sebe a zaměstnanců? Jak vytvořit efektivní plán rozvoje? Autor článku Peter Chrenko, daňový poradce, zakladatel people Xperience center; plná verze článku v E-bulletinu KDP ČR 09/2022

Plná verze článku (.pdf)


Epizoda 11: Tomáš Urbášek - mezi daňovou praxí, Komorou a IFA ČR / 6.9.2022

Práce daňového poradce rozhodně není nuda a Tomáš Urbášek je toho důkazem. Za nejzajímavější považuje daň z příjmů právnických osob s přesahem do mezinárodního zdanění. A i přes to, že pro společnost PwC pracuje již 25 let, nedělal stejnou práci déle než 4 roky. Dostal se k zajímavým projektům a při práci zvládnul i rozšíření kvalifikace na zahraničních univerzitách.
Chcete vědět čím se zabývá jako člen Prezidia Komory, co je hlavní činností spolku IFA Česká republika, kterého je členem a co si myslí o etice profese? Téma etiky se objevuje také v konferenci, ve které se Tomáš angažuje ("Využití technologií ve správě daní a etika v daních"). Poslechněte si první podzimní díl našich podcastů.


Audiočlánek: Odvrácená tvář (digitalizace) / 28.6.2022

Aktivity hackerů zesílily adekvátně tomu, jak se do digitálního prostředí přesunují další činnosti a uživatelé. Postupy ale zůstávají stejné. Co znamenají pojmy - phishing, scam call, vishing, či spoofing? Nástrahy QR kódu; Jak se můžeme bránit? Článek k dispozici ke stažení zde.

Doporučení: Otestujte svoji ostražitost na na internetu! Česká bankovní asociace ve spolupráci se společností ESET a Policií ČR připravila hezky zpracovaný test kybernetické ostražitosti, na němž si můžete prakticky vyzkoušet, jak dalece je platné pořekadlo, že ďábel bývá skryt v detailu. https://kybertest.cz/

Epizoda 10: Martin Tuček, bývalý prezident KDP ČR / 21. 6. 2022

Martin srovnává postavení daňových poradců v počátku fungování Komory a nyní. Jeho zkušenosti jsou cenné v souvislosti s generačním předáváním odpovědnosti v rámci firmy. Nedílnou součástí profese daňového poradce je podle něj digitalizace procesů, které je velkým fanouškem. Zamýšlí se také nad důležitostí pojištění daňového poradce. Hovoří také o své nové životní roli.

 

Audiočlánek / Quo vadis, datové schránky / 14.6.2022

Jak spolehlivý je tento nástroj a kolik zpráv již tímto systémem prošlo? Jaký je rozdíl v užívání datových schránek pod optikou veřejnoprávních a soukromoprávních parametrů? Jaký je další předpokládaný vývoj datových schránek? Článek ke stažení zde.

Epizoda 9: Gabriela Hrachovinová, ze světa korporátu do soukromé kanceláře / 7.6.2022

Odejít z korporátu a začít pracovat sama na sebe vyžaduje velkou odvahu, ale na druhou stranu to přináší rozvoj osobní svobody, říká Gabriela Hrachovinová v novém podcastu. Neztratit část svého já a být pro své klienty týmových hráčem, partnerem a koučem, je základní vizí její nové soukromé praxe. A že je k úspěšné profesní práci důležitý i rozvoj soft skills si sama vyzkoušela v korporátní praxi. Právě proto přišla před dvěma lety s myšlenkou rozvoje těchto kurzů i v profesi daňových poradců. Nejen o rozvoji tohoto typů dovedností, ale i o nově vzniklé Sekci soudních znalců, jejíž je garantkou, si Gábina ve studiu povídala s Matějem Nešlehou.


Audiočlánek / Elektronická pošta ve světle judikatury / 31.5.2022

Představujeme vám druhý střípek z digitálního světa zaměřený na elektronickou poštu. Autorem příspěvku je Milan Vodička, vedoucí sekce IT KDP ČR. Autor se zamýšlí nad věrohodností a spolehlivostí tohoto nástroje a analyzuje prokazatelnost doručení před soudy. Uvádí opět příklady z judikatury.
Článek ke stažení k dispozici zde.

 

Epizoda 8: Lenka Požárová, od daní k vaření a cestování / 24.5.2022
Lenka je zapálená kuchařka, vášnivá cestovatelka a fotografka a v neposlední řadě také spisovatelka. Pracovala původně jako daňová poradkyně, po intenzivním pracovním tempu prošla syndromem vyhoření a rozhodla se obrátit svoji kariéru do kreativního světa vůní a chutí.


Audiočlánek / Konec elektronického podpisu? / 17.5.2022
Představujeme vám první střípek z digitálního světa, který se zaměřuje na elektronický podpis. Autorem tohoto příspěvku je Milan Vodička, vedoucí sekce IT KDP ČR. - Do jakých čtyř skupin můžeme rozdělit elektronické podpisy a jaká je jejich definice? Autor se zamýšlí nad mezemi prokazatelnosti a dlouhodobé použitelnosti písemností a uvádí příklady z judikatury.


Epizoda 7: Vít Křivánek / 10.5.2022 
Profesní dráha Víta Křivánka je nesmírně bohatá. První pracovní zkušenosti se zaměřením na daňový proces získal na Ministerstvu financí, odtud pak jeho kroky vedly do podnikatelského prostředí, kde při práci složil zkoušky na daňového poradce a dnes se může pochlubit i úspěšně složenými advokátními zkouškami. Porovnání těchto různých pohledů mu dává nebývalý nadhled a hluboké pochopení profese. Zveme Vás k poslechu rozhovoru s Matějem Nešlehou.

Audiočlánek: Inspirace pro řečníky v online prostředí / 3.5.2022
Přednášíte, nebo vedete pracovní jednání v online prostředí? Sledujete online setkání jako diváci? V tom případě Vás zveme k poslechu rozhovoru zaměřenému na práci v online prostředí. Pamatováno je také na to, čemu se v onlinu raději vyvarovat. Téma připravil Pavel Lampa, daňový poradce, člen sekce Neziskových organizací, který má současně také bohaté zkušenosti jako ochotník. Rozhovor vede Irena Kubicová. 

Epizoda 6: Lenka Froschová, daňová naděje za rok 2019 hostem Matěje Nešlehy / 26.4.2022
Vítězka kategorie Daňová naděje v soutěži Daňař roku 2019, v oblasti daňového poradenství se Lenka pohybuje více než 7 let, posledních 3 a půl roku už s titulem daňového poradce. Dnes zastává manažerskou pozici v poradenské společnosti BDO Czech Republic, kde se specializuje převážně na korporátní daně. Jaká byla její cesta k daním, co považuje důležité při přípravě na zkoušky na daňového poradce?Audiočlánek: Ohlédnutí za činností Komory v roce 2021 / 19.4.2022
Rok 2021 byl pro Komoru daňových poradců plný zajímavých aktivit a zkušeností. V některých ohledech to byl rok plný pozitivních změn, v jiných to bylo spíše naopak. Vývoj pandemie COVID-19 byl v průběhu roku poněkud proměnlivý a stejně tak protiepidemická opatření, která se dotýkala Komory, jejích akcí, zaměstnanců, ale i daňových poradců, říká Radek Neužil, tajemník Komory ve svém úvodníku ve Zprávě o činnosti, která vychází v tištěné podobě právě v těchto dnech.


Rozhovor Tomáš Brokl, daňový poradce, zkušební komisař a člen sekce mladých daňových poradců
V rámci natáčení komorových podcastů vznikl i rozhovor s Tomášem Broklem. Tomáš je daňový poradce, zkušební komisař a člen Sekce mladých daňových poradců. ...celý článek

Epizoda 5: Radim Boháč, děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy / 12.4.2022
Hostem podcastu naDANĚ byl Radim Boháč, děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy. S Matějem Nešlehou si povídali o jeho aktivní činnosti vedoucího Komise pro finanční právo Legislativní rady vlády, ale také o jeho akademické dráze. Je víc daňový legislativec nebo učitel? Čeho chce jako nový děkan dosáhnout a jak vidí moderní fakultu 21. století? Jdou daně a právo dohromady? A u čeho si nejvíc odpočine?Audiočlánek: Komora pořádá 5. ročník soutěže diplomových prací / 5.4.2022
​​Podcast Komory „naDANĚ“ se zaměřuje na osobnosti a zajímavosti z daňového prostředí a současně – jak sám název napovídá – chce podpořit a dát prostor nadaným lidem v oboru. Dnešní podcast proto věnujeme podpoře talentů mezi studenty a představíme vám soutěž diplomových prací.
Jsme velmi rádi, že si tato soutěž, kterou jsme poprvé vyhlásili v roce 2018, našla své místo mezi studenty, kteří se zajímají o daňovou problematiku a mají odvahu a chuť se této soutěže zúčastnit. Patříte mezi takové studenty? Nebo jste vedoucími či oponenty takových prací? Zajímá vás, jak by diplomovou práci hodnotili odborníci z praxe nebo jestli by vaše diplomová práce byla přínosná pro praxi?
Doporučení členky hodnoticí komise, Zuzany Rylové: Popusťte uzdu fantazii, ale stavějte na kvalitních informacích.

Audiočlánek: Daňové novinky a aktuality u daně z příjmů fyzických osob / 29.3.2022
Minulý rok přinesl pro fyzické osoby řadu významných změn, jejichž znalost je nutná pro přípravu přiznání k dani z příjmů. Je tu i několik změn, které byly schváleny již v roce 2021, ale účinnost těchto změn je až od 1. ledna 2022. A protože snad každý poplatník daně z příjmů fyzických osob nyní řeší otázky týkající se daňových povinností, nabízíme shrnutí toho nejdůležitějšího.

Epizoda 4. Nejmladší daňový poradce, Dominik Výborný v rozhovoru s Matějem Nešlehou / 22.3.2022
Jak se dostal k daním a jak se připravoval na zkoušky na daňového poradce? Co ho v oboru nejvíce baví a kterým směrem by se rád vydal? Povídání o kryptoměnách i pískání basketbalu ve volném čase a profesních a cestovatelských plánech do budoucna. Audiočlánek: Psychická odolnost - základní výbava do dnešní doby / Anita Crkalová a Hana Vykoupilová / 15.3.2022
Anita Crkalová a Hana Vykoupilová provází daňové poradce kurzy psychické odolnosti od roku 2019. Nyní pro vás připravily a namluvily audiočlánek zaměřený na zvládnutí náročného období. Psychická odolnost se často definuje jako schopnost dobře zvládat změny a zátěžové situace. A to je zvlášť potřebné právě v současné době. Ne nadarmo se říká, že jedinou jistotou je změna.Epizoda 3. Rozhovor Matěje Nešlehy s Janou Tepperovou nejen o akademické dráze a práci se studenty / 8.3.2022
Jak se Jana dostala k daňovému poradenství? A kudy se právě ubírá její akademická dráha? Míří na profesuru?  A když už je na ní práce moc, tak kde načerpá novou energii? Jak se pracuje s nadanými studenty, kteří míří na zkoušky na daňového poradce? Online výuku zvládla? To a mnohé další se dozvíte v tomto dílu podcastu Komory daňových poradců.

Audiočlánek: Motivace, to je síla! / Hana Vykoupilová / 1.3.2022
Co se vám vybaví, když se řekne motivace? Přemýšleli jste někdy o tom, co vás motivuje „uvnitř“ a co „vně“? Zamýšleli jste se někdy nad tím, jaké jsou společné rysy toho, co nás vnitřně motivuje? Víte, jak dostat "motor" vašeho týmu do vysokých obrátek?

Audiočlánek: Jak využít lhůty pro svůj osobní rozvoj / Peter Chrenko / 22.2.2022
„Na nás daňaře obvykle platí lhůty a termíny. Ty jsou pro nás „posvátné“, protože jsou stanovené zákonem, správcem daně nebo klientem. Nutí nás totiž dělat věci nezbytné k dosažení stanoveného cíle v požadované kvalitě. Kolik z nás však tento jednoduchý, ale účinný nástroj reálně využívá k dosažení svých osobních cílů?“ Epizoda 2. Rozhovor Matěje Nešlehy se Šárkou Láskovou ke kvalifikačním zkouškám a podpoře Prezidia / 15.2.2022
Jak se na zkoušky připravit a odkud začít? Ovlivnil přípravu zkoušek covid? Co má na starosti kompletační komise? Jak je to s úspěšností uchazečů? Co je úkolem tajemnice Prezidia a odkud Šárka čerpá energii pro svoji práci?

Audiočlánek: Nejcennější dopis klientovi je naše faktura / Lenka Mrázová / 8.2.2022
Jaký máte pocit při vystavení, podpisu, odsouhlasení faktury za vaši práci? Jste hrdí na částku, kterou fakturujete? Udělali jste dobrou práci a potvrzujete nyní svou přiměřenou odměnu? Zamyšlení Lenky Mrázové, koučky a mentorky, nad tím, jakou cenu vlastně mají služby, které poskytujete.

Epizoda 1. Rozhovor s Radkem Neužilem, tajemníkem KDP ČR / 1.2.2022
Co vlastně obnáší pracovní náplň tajemníka Komory? Jak se dá skloubit náročná práce a psychická pohoda? Kde vidí Radek budoucnost Komory a jaká jsou jeho novoroční předsevzetí?