Absurditou roku je jednotné měsíční hlášení. Podnikatelé naopak ocenili mírnější pravidla pro audity

Publikováno 19.05.2026
Autor: Ing. Petra Pospíšilová

Nejhorším byrokratickým předpisem letošního roku se stalo nově zavedené jednotné měsíční hlášení zaměstnavatelů. Rozhodla o tom veřejnost i podnikatelé v tradiční anketě Absurdita roku, jejíž výsledky byly v úterý vyhlášeny v Praze. Naopak normou, která tuzemským firmám nejvíce usnadnila život, je novelizace zákona zvyšující limity pro povinný audit firem. Oznámili to organizátoři soutěže v tiskové zprávě.

Vítězná absurdita, tedy jednotné měsíční hlášení zaměstnavatelů, získala v hlasování 66 procent hlasů. Zavádění jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatelů podle prezidentky Komory daňových poradců ČR Petry Pospíšilové trpí několika neduhy. Jde například o masivní objem dat, které nově stát vyžaduje. „Nový systém je zaváděn bez dostatečného praktického ověření za účasti malých a středních zaměstnavatelů nebo mzdových a účetních kanceláří. Zákon přináší i retroaktivní chaos. Sice nabyl účinnosti 1. ledna 2026, ale systém se plně rozběhl až v dubnu. Podle přechodných ustanovení musí firmy v období od dubna do června zpětně dohlásit data za leden až březen, což v praxi znamená dvojí práci a opravování již uzavřených období,“ doplnila Pospíšilová.

Situaci firmám výrazně zkomplikovalo také zpoždění celého systému. Ačkoliv příslušný zákon nabyl účinnosti už 1. ledna 2026, ostrý provoz odstartoval až v dubnu. Zaměstnavatelé tak museli podle přechodných ustanovení zpětně dohlásit data za první čtvrtletí, což v praxi znamenalo dělat práci dvakrát a opravovat již uzavřená období. Podle Václava Svobody z daňové a právní kanceláře SVOKO tak stát administrativu nezjednodušil, ale jen přesunul své systémové problémy přímo na firmy. Pospíšilová nicméně věří, že prvotní potíže časem pominou a projekt v budoucnu přinese i pozitivní změny.

Pozitivním protipólem se stal Paragraf roku, kterým veřejnost se ziskem 36 procent hlasů zvolila právě zvýšení limitů pro povinný audit. Novela zákona o účetnictví zvyšuje hranice obratu a majetku, díky čemuž se tato povinnost vyhne tisícům menších a středních firem. „Tato změna šetří čas i peníze tisícům podnikatelů, aniž by ohrozila transparentnost trhu. Stát tímto krokem přestal považovat audit za univerzální řešení. A to je dobře. Povinnost zůstává tam, kde dává skutečně smysl,“ uvedl Svoboda.

Ankety Absurdita roku a Paragraf roku, které si kladou za cíl kultivovat tuzemské podnikatelské prostředí a systematicky upozorňovat na zbytečnou byrokratickou zátěž, se letos konaly již podvacáté. Tradičně se vyhlašují v rámci podnikatelských soutěží Firma roku a Živnostník roku a jejich odbornými garanty jsou Hospodářská komora ČR, Komora daňových poradců ČR a kancelář SVOKO. Úterního vyhlášení se osobně zúčastnil i vicepremiér a ministr obchodu a průmyslu Karel Havlíček, jenž který na místě uvedl: „Čím více budeme podnikatelům naslouchat, o to více se bude dařit naší zemi.“

Absurdita roku je populární anketa, jejímž cílem je upozornit na nejnesmyslnější byrokratické povinnosti uložené podnikatelům. Vyhlašování anticeny má přispět ke kultivaci tuzemského podnikatelského prostředí. Absurdní předpisy nominuje veřejnost z řady podnikatelů, různých oborových asociací a svazů a cechů. Za dobu své existence přispěla anketa k odstranění řady zbytečných zákonů a vyhlášek.


Zdroj: Echo24.cz, 19.05.2026 00:00