Hokejový svaz obehrál DPH. Lístky na mistrovství zprvu prodával bez daně

Publikováno 12.06.2024
Autor: Michal Šmerhovský

Rekordní návštěvnost hokejového mistrovství světa přinesla vysoké tržby. Hokejový svaz prodával vstupenky bez DPH díky nově založené firmě CZ.HOCKEY. Podle daňových poradců bylo toto využití zákona legální, píše deník MF Dnes.

Letošní hokejové mistrovství světa potěšilo pořadatele i z jiného důvodu, než byla zlatá medaile a rekordní divácká účast. Tržby, které Český svaz ledního hokeje zatím odmítá zveřejnit, musely být samy o sobě vysoké, přesto se je organizátorům povedlo navýšit. A to skulinkou v zákoně. Na případ upozornil deník MF Dnes.

Svaz vstupenky zprvu prodával bez DPH. Před mistrovstvím, přesně k 1. říjnu 2023, založil firmu CZ.HOCKEY s. r. o. s tím, že právě tato společnost bude zaštiťovat činnosti související s mistrovstvím světa v ledním hokeji a marketingové aktivity včetně prodeje vstupenek. Nová firma převzala práva od původní PRO-HOCKEY CZ, píše deník.

Nově založená společnost začala okamžitě prodávat lístky. Podle zákona se firmy musí zaregistrovat k DPH do 15 dnů následujícího měsíce poté, co jejich obrat překročí dva miliony korun. V případě CZ.HOCKEY se firma přihlásila k DPH až v listopadu a registraci jako plátce DPH získala k 1. prosinci. Ze začátku prodeje byl o lístky samozřejmě největší zájem.

„Firma v mezidobí, pokud se sama a dobrovolně nezaregistruje – což může udělat, ale nemusí –, opravdu DPH neodváděla a čekala na překročení zákonného limitu pro povinnou registraci. Můj závěr je, že využili zákon o DPH, který toto umožňuje,“ popsal člen komory daňových poradců Michal Šmerhovský.

MF Dnes se na postup hokejového svazu ptala policistů z hospodářské kriminálky. Podle nich není činnost CZ.HOCKEY ničím nezákonná. Svaz se k situaci nevyjádřil.


Zdroj: SeznamZprávy, 12.6.2024 12:20