Témata a komentáře

Jak na roční zúčtování daně? Zaměstnanci mohou ušetřit čas i desetitisíce

Publikováno 08.02.2023
Autor: Ing. Jan Bonaventura

Zaměstnancům se blíží lhůta pro podání žádosti o roční zúčtování daně, tedy možnosti odepsat si slevy. Podle daňových poradců by lidé s podáním žádosti mzdové účetní svého zaměstnavatele neměli otálet – mohou totiž ušetřit čas i desítky tisíc korun.

Sleva na manžela nebo manželku, odpočet hypotéky nebo dary. To jsou nejčastější daňové úlevy, kterých zaměstnanci využívají. „Je tady ještě novinka v podobě slevy na zastavenou exekuci, což je spíš raritní věc, kdy máte možnost si snížit daně o část pohledávky, kterou jste neúspěšně vymáhal po svém dlužníkovi,“ doplnil daňový poradce Jan Bonaventura.

Na daňové zvýhodnění máte nárok v jakémkoliv zaměstnaneckém poměru v případě, že vaše loňské příjmy byly pouze od jednoho anebo více zaměstnavatelů po sobě. „Typicky například členové statutárních orgánů, kteří pracují na smlouvy o výkonu funkce nebo brigádníci, kteří mají dohody o pracovní činnosti, v některých případech i dohody o provedení práce,“ sdělil Bonaventura.

15. únor je nejzazší termín, kdy zaměstnanci mohou požádat svého zaměstnavatele o roční zúčtování daní za rok 2022. „V mnoha případech je to například jen prohlášení, třeba že manželka neměla dostatečný příjem, abych na ni dostal slevu. Například u hypotéky už ale musí mít výpis z katastru, hypoteční smlouvu, potvrzení o úrocích… U dalších odpočtů stačí třeba už jen nějaké potvrzení o daru a podobně,“ dodal poradce.

Letos si můžete z daní „strhnout“ také finanční dar Ukrajině. „To je velmi široký pojem, takže otázka bude, kde je ta hranice v některých případech,“ uvedl Bonaventura.

Pokud nestihnete podat žádost do příští středy, máte ještě šanci zažádat o slevy na daních prostřednictvím daňového přiznání do 3. dubna. Ovšem to už ho musíte podávat sami, nikoli prostřednictvím zaměstnavatele.


Zdroj: CNN Prima News, 8.2.2023, 12:50