Změny u dohod jsou téměř nerealizovatelné, upozorňují daňoví experti

Publikováno 24.10.2023
Autor: Komora daňových poradců ČR

Novinky v oblasti dohod o provedení práce, které má přinést konsolidační balíček, jsou v praxi téměř nerealizovatelné. Senátory na to v dopise upozornila Komora daňových poradců ČR (KDP ČR).

Návrh obsahuje chyby

Konsolidační balíček, který nedávno schválila Poslanecká sněmovna, nyní čeká na projednávání v Senátu. Návrh mění i dohody o provedení práce. Nově se mají stanovit dva limity pro vznik účasti na pojištění zaměstnance, který pracuje na základě dohody o provedení práce DPP (a tím i limity pro placení pojistného na sociální zabezpečení). První limit by měl být stanoven pro DPP u jednoho zaměstnavatele, a to ve výši 25 % průměrné mzdy, druhý limit (vyšší) pro vznik účasti na pojištění při souběhu více DPP u více zaměstnavatelů, a to ve výši 40 % průměrné mzdy. Pokud zaměstnanec překročí jeden či druhý limit, bude muset být z jeho mzdy odvedeno také pojistné.

Už během schvalování ve Sněmovně však upozorňovala KDP ČR, že navrhované změny u dohod o provedení práce obsahují chyby. V návrhu například chybí další navazující úpravy do oblasti zdravotního pojištění. Vládní koalice ale novinky u dohod i tak schválila.

Odložte změny až na rok 2025

Daňoví poradci se ale nevzdali a oslovili dopisem senátory. „Za nejpodstatnější v tuto chvíli považujeme připomínku týkající se změn v oblasti dohod o provedení práce. Schválené řešení je v praxi v zásadě téměř nerealizovatelné a přineslo by nejen výrazné administrativní náklady na straně zaměstnavatelů, ale i neřešitelné situace“, varovala v dopise KDP ČR a navrhla posun účinnosti změn u dohod až na rok 2025, aby mohlo dojít k nápravě. Zda senátoři daňové poradce vyslyší, však není jasné.

Pokud Senát nenavrhne odklad a konsolidační balíček schválí, změny u dohod začnou platit od poloviny příštího roku.


Zdroj: Podnikatel.cz, 24.10.2023 00:00