EET většině řemeslníků zkomplikuje život. Neuleví jim ani papírový off-line režim

Publikováno 18.09.2019
Autor: Ing. Tomáš Hajdušek

Podle průzkumu společnosti Dotykačka způsobí rozšíření EET většině řemeslníků a dalších služeb komplikace. Řada z nich raději skončí, další ji chtějí obcházet. Neuleví jim ani papírová alternativa v podobě off-line režimu. Současná podoba zákona může být dokonce protiústavní.

Zatímco prezident Zeman považuje ministryni financí Alenu Schillerovou za „božský dar, kterého se premiéru Babišovi dostalo z nebes“, mnozí živnostníci ji kvůli neustálému zvyšování byrokracie a státní represe nemohou přijít na jméno. Nejinak je tomu při chystaném rozjezdu třetí a čtvrté vlny EET, pozdrženým rozhodnutím Ústavního soudu.

Část živnostníků chce skončit

V návaznosti na projednávání EET v Poslanecké sněmovně, která hlasy vládní koalice ANO, ČSSD a KSČM přehlasovala senátní veto, prezentovala výsledky svého interního průzkumu společnost Dotykačka, jež se nedávno stala lídrem na trhu s pokladnami EET.

V porovnání s předchozími vlnami nyní narážíme na mnohem výraznější bariéru. Zatímco v gastro provozech se s vydáváním účtenek tak nějak počítá, nyní se má evidence tržeb začít vztahovat na profese, kde je praxe zcela odlišná,“ shrnul výkonný ředitel Dotykačky Petr Menclík. Uvedl příklad mnoha kadeřnic, fungujících s nůžkami a papírovým diářem. „Obsluha pokladního systému je upřímně děsí,“ dodal.

Většina oslovených respondentů z řad řemeslníků a dalších profesí uvedla, že EET pro ně představuje komplikaci. Část podnikatelů zejména s narůstajícím věkem hodlá skončit, jelikož se nechtějí vázat dalšími povinnostmi. Jiní otevřeně tvrdí, že plánují evidenci tržeb obcházet.

Tady ovšem Menclík upozornil, že se ignorování EET nevyplatí. „Z porušení zákona plynou značné sankce a kontroloři se mohou objevit kdekoli,“ varoval. Přestože bylo primárním cílem Dotykačky přihřát svoji marketingovou polívčičku, zveřejněné závěry jsou dostatečně vypovídající o tristní situaci drobného podnikání.

Vládní „dobro“ pro podnikání

Je už příznačné, že ještě nedávno slibovali ministryně financí Alena Schillerová a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, že pro živnostníky chystají samé úlevy. Vzápětí vládní koalice stovkám tisíc z nich stvrdí rozšíření nových povinností a zvýšení provozních nákladů.

Třetí a čtvrtá vlna elektronické evidence tržeb, vlajkové lodi premiéra Babiše, postihne zhruba 300 tisíc podnikatelů v téměř 800 profesích. Zahrnují zejména řemesla a další služby, ale i lékaře, zemědělce a třeba i chovatele velbloudů. O komplikacích, které může stovkám oborů přinést nová administrativa s mizivým vlivem pro státní rozpočet, bylo známo už dřív.

Mnohé řemeslníky, kterých je už tak čím dál méně, může systém nových povinností odradit a demotivovat, čímž se ještě zhorší dostupnost služeb na trhu a zvýší se jejich ceny. Kritická situace může nastat zejména na venkově, kde se může zhoršit i dostupnost lékařské péče. Řada lékařů „přesluhujících“ v důchodovém věku avizovala ukončení praxe, jelikož u nich některé úkony pacienti platí v hotovosti.

Symbol paušální nedůvěry

Pravicová opozice balkánský systém on-line evidence tržeb, nepoužívaný ve vyspělých evropských zemích, kritizuje od samého počátku jako celek. Stal se symbolem plošné a permanentní nedůvěry hnutí ANO vůči malým podnikatelům, zatímco premiér Babiš daně neplatí, jeho vláda podporuje velké firmy a Finanční správa zametá podezřelé transakce Agrofertu pod koberec.

Škodlivý je už samotný „třídní“ princip, kdy je společnost uměle rozdělována, a na podnikatele je paušálně nahlíženo jako na „sprosté podezřelé“. Kritici upozorňují na skutečnost, že EET je do značné míry i nástrojem on-line kontroly a sledování podnikatelů významně zasahující do svobody podnikání.

Je přitom velmi pokrytecké, že tuto fízlovací státní kontrolu musí živnostníci sami zabezpečit a zaplatit ze svého. „Odměnou“ jim jsou neúměrné sankce, nárůst počtu kontrol a mnohdy arogantní chování úředníků. To v situaci, kdy nelze hovořit o rovných podmínkách podnikání, jak s oblibou opakuje vláda, a už vůbec ne o rovném přístupu k naplnění práva.

Off-line režim zvýší povinnosti

Ministryně Schillerová dlouho avizuje, že drobným živnostníkům nabídne údajně výhodnou alternativu v podobě tzv. off-line režimu. Ten umožní podnikatelům s ročním obratem do 600 tisíc korun vyjmutí ze systému EET a evidenci tržeb pomocí státních papírových účtenek z předtištěného bloku, vydávaného na finančních úřadech.

Při bližším pohledu se však ukazuje, že tato zdánlivá úlitba nejmenším podnikatelům není tak výhodná, jak je vládou prezentována. Server Podnikatel (13. 9. 2019) upozorňuje, že tento zvláštní režim nebude pro každého a jeho uživatelům rovněž významně narostou administrativní povinnosti, už tak nepopulární papírování.

Podnikatel, který se rozhodne pro papírovou formu účtenek, bude muset na konci každého dne zaznamenat do speciálního formuláře údaje o výši tržeb a počtu vydaných a stornovaných účtenek. A to ještě rozdělených podle jednotlivých provozoven. Každé čtvrtletí pak doručí tento formulář ke kontrole na finanční úřad.

Zároveň bude muset doložit nejen příjmy do výše 600 tisíc korun za uplynulý rok, ale i předpokládanou výši příjmů v následujícím roce, která také nesmí přesáhnout tuto částku. Jakým způsobem živnostník doloží a zaručí, že jeho příjmy nepřesáhnou za celý rok 600 tisíc korun, zatím není jasné.

Daňoví experti považují tento systém za administrativně velmi náročný a pracný. „Obávám se, že zvláštní režim jako řešení EET pro malé podnikatele je mrtvě narozené dítě, které čeká osud paušální daně, kterou využívá pouze několik desítek osob, přestože byla představena jako vynikající řešení pro drobné podnikatele,“ uvedl pro Echo 24 Richard Jahoda ze společnosti Grinex.

Zcela odmítavě se ke schválené novele zákona staví Podnikatelské odbory. „Ministerstvo financí se jejím formulováním tváří, jako by vycházelo vstříc rozhodnutí Ústavního soudu, ve skutečnosti však mění pro nejmenší podnikatele jen jednu povinnost za jinou. Nejedná se o zmírnění dopadu EET na nejmenší podnikatele,“ řekl jejich předseda Radomil Bábek.

Protiústavní zákon?

Tomáš Hajdušek z Komory daňových poradců zase upozorňuje na mezery v zákoně. „Bude záležet na tom, jak Ministerstvo financí nastaví pravidla (formulář) pro hlášení tržeb a spotřebě účtenek. Tato pravidla zákon totiž konkrétně nestanoví, což může být dokonce protiústavní, řekl deníku FORUM 24.

Rizika možné protiústavnosti schváleného zákona, který ještě musí podepsat prezident, si povšimla i opozice. Kvůli nejasným pravidlům a pravomocem Ministerstva financí a Finanční správy se chtějí ODS a Piráti společně obrátit na Ústavní soud. KDU-ČSL a TOP 09 už avizuje, že se pravděpodobně připojí taky.

Není to ostatně poprvé, co budou ústavní soudci řešit plody úsilí Aleny Schillerové. Místo o „božském daru“ je spíš na místě hovořit v jejím případě o danajském daru pro podnikatele.