Námitky proti digitální dani Schillerová odmítá. Lhůtu pro účinnost zákona neprodlouží.

Publikováno 26.09.2019
Autor: Ing. Bc. Jiří Nesrovnal

Ministerstvo financí odmítlo námitky Komory daňových poradců a neprodlouží lhůtu pro účinnost nového zákona o digitální dani z jednoho měsíce na delší období. Sedmiprocentní sazba na vybrané internetové služby, a hlavně na reklamu by tak měla platit například pro Apple, Facebook nebo Google, ale i pro Airbnb či Uber od poloviny příštího roku.

Úřad Aleny Schillerové (ANO) nesouhlasí ani s další výhradou KDP, že norma odporuje mezinárodním závazkům Česka o zamezení dvojímu zdanění. Předlohu má nyní posoudit vláda.

Návrh zákona se týká pouze velkých subjektů, u nichž předpokládáme rozvinutý administrativní aparát a dobré technické zázemí,“ uvedl Jakub Vintrlík z tiskového oddělení ministerstva. Dodal, že časové rozmezí jednoho měsíce mezi platností a účinností normy proto není nijak problematické. Navíc evropskou směrnici o digitální dani, z níž česká předloha podobně jako francouzská nebo rakouská vychází, už Evropská komise s velkou částí internetových gigantů konzultovala.

Přesto člen prezidia Komory daňových poradců Jiří Nesrovnal trvá na tom, že nová povinnost zkomplikuje daňový systém. „S ohledem na předmět zdanění, rozsah evidenčních povinností a komplikovanost informačních systémů velkých společností je jednoměsíční lhůta naprosto nereálná,“ namítá s tím, že u elektronické evidence tržeb byla přechodná doba tříměsíční.

Kritizuje také to, že ministerstvo nemá žádné stanovisko nezávislé odborné autority, která by vyvrátila obavy z konfliktu mezi navrhovaným zákonem a existujícími mezinárodními dohodami o zamezení dvojímu zdanění. „Přitom na tomto konfliktu mohou zahraniční společnosti postavit svoji obranu proti placení nové daně,“ míní Nesrovnal.

Ani s tímto argumentem finance nesouhlasí. „Daň z vybraných digitálních služeb není těmito smlouvami pokryta. Dvojí zdanění je vylučováno pouze v případech uvalení daní z příjmů, případně z majetku,“ podotkl Vintrlík. Kromě toho nebude stát zdaňovat příjem firem, ale poskytnutí zdanitelné služby v ČR za úplatu. Podle ministerstva tedy v podstatě půjde o nepřímou daň.

Zdroj: www.e15.cz