S daňovým poradcem Tomášem Hajduškem o státní podpoře v nouzovém stavu

Publikováno 15.04.2020
Autor: Ing. Tomáš Hajdušek

KATOVICE – Stagnující obchod, podnikatelé v nejistotě a rodiče doma s dětmi. Státní opatření ve snaze zastavit šíření koronaviru uzavřela obchody i další provozovny a částečně ochromila i výrobu. Vláda hledá způsob, jak podnikatelům, podnikům, zaměstnancům i rodinám s dětmi pomoci. Na co vlastně má kdo nárok, to se v poslední době měnilo jako aprílové počasí. O aktuálních možnostech podpory od státu informuje daňový poradce Tomáš Hajdušek z Katovic na Strakonicku. V Komoře daňových poradců ČR vykonává funkci vedoucího sekce správy daní. Je také zastupitelem Jihočeského kraje za ODS a rovněž zastupitelem v Katovicích.

Pravidla pro podporu OSVČ se podle vyjádření představitelů státu měnila. Můžete upřesnit, co je tedy již jisté?

Paleta opatření na pomoc osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) a firmám je poměrně široká. Některá opatření již jsou v běhu, některá se finalizují. Pro OSVČ se připravuje zejména finanční příspěvek ve výši 25 tisíc korun. O něj má být možné požádat po Velikonocích. Již nyní mohou OSVČ žádat o ošetřovné ve výši 424 korun denně, pokud pečují o své dítě, které nemůže chodit do školy. Prominuty byly OSVČ zálohy na platbu sociálního a zdravotního pojištění od března do srpna v té minimální výši, kterou zákon stanoví. Firmy mohou žádat o příspěvek na mzdy zaměstnanců, pokud pro ně nemají práci a poslaly je takzvaně na překážku domů. Všichni podnikatelé mohou požádat svoji banku o provozní úvěr a využít při tom ručení od Českomoravské záruční a rozvojové banky. V daňové oblasti byly odloženy některé platby nebo zrušeny zálohy na daň z příjmů. To jsou asi ta hlavní opatření.

Ti, co museli zavřít své podniky, dostanou podporu. A co ti, kteří zavřít nemuseli, ale pocítili úbytek tržeb?

Kompenzační bonus ve výši 25 tisíc korun nakonec po opravě původního návrhu budou moci čerpat i ty OSVČ, které sice i nadále svojí činnost vykonávají, ale klesly jim příjmy. U firem je to složitější.

Pro OSVČ bylo také schváleno prodloužení ošetřovného, kdo na něj má nárok?

Zjednodušeně řečeno každá OSVČ, pokud pečuje o své dítě do 13 let, které nechodí do školy a rodič proto nemůže vykonávat svoji podnikatelskou činnost. Vyloučen je souběh s ošetřovným pro zaměstnance a požádat může vždy jen jeden z rodičů na jedno dítě.

Co byste doporučil menším firmám? Je lepší zaměstnance propustit a následně zas přijmout do pracovního poměru nebo je držet v zaměstnaneckém poměru a čekat, kdy budou moci své podniky otevřít?

Je zájmem nás všech, aby si firmy udržely co největší počet svých zaměstnanců a mohly tak po odeznění krize co nejdříve obnovit svoji činnost. Stát jim v tom pomáhá pomocí kurzarbeitu (program ANTIVIRUS ministerstva práce a sociálních věcí), kdy přispívá na mzdy zaměstnanců, pro které není momentálně práce, a bez pomoci by skončili na úřadu práce. Žádná pomoc ale nikdy nebude ve výši 100 procent. Každý si tak musí vyhodnotit ze všech hledisek, jestli si zaměstnance udrží nebo je propustí. Tady se nedá dát jedna univerzální rada.

Viděl jste online žádosti? Jsou třeba pro běžného řemeslníka srozumitelné?

Tak zatím jsou v provozu on-line žádosti o ošetřování člena rodiny pro OSVČ a myslím, že to každý zvládne.

Říká se, že podpora míří převážně na větší firmy. Jak to vidíte vy?

Menší firmy jsou vždy více zranitelné, nemělo by se na ně zapomínat. Což se zatím bohužel děje, protože zcela bez přímé podpory jsou např. malá s.r.o., kde majitelé zaměstnávají sami sebe na smlouvu o výkonu funkce jednatele. Přestože se z této odměny platí stejné odvody jako z mezd, tak se na ně kurzarbeit vůbec nevztahuje. A čerpat nemohou ani pomoc, určenou pro OSVČ.

Co byste poradil těm, kteří rozjeli podnikání teprve letos nebo loni a těžko prokáží pokles tržeb?

Naštěstí tato podmínka pro OSVČ již stanovena není.

Největším nákladem firem jsou výplaty a nájmy. Neměly by jít právě stát a obce příkladem se snížením nájemného ve svých prostorách?

To považuji za naprosto samozřejmé, že veřejný sektor, tj. zejména stát a obce, sníží nebo úplně prominou nájem všem svým nájemcům, jejichž hospodaření je stávající krizí negativně ovlivněno. V Katovicích jsme se rozhodli, že těmto OSVČ teď všechny platby nájemného odložíme a až potom to s nimi budeme řešit. Pravděpodobnou variantou je úplné prominutí nájmu za dobu, kdy měli podnikatelé své provozovny uzavřené nebo měli nízké příjmy.

Účetní se moc nevyznají ve výkladu k odkladu kontrolních hlášení a EET. Co znamenají čtyři dny, které se udávají jako doba pro zpožděné podání?

Lhůta čtyři pracovní dny platí pro zpoždění zaplacení daně bez sankce. Pro pozdější podání daňového přiznání bez sankce je lhůta pět pracovních dní. Že si to účetní pletou, se jim vůbec nedivím. Navíc ministerstvo nyní prominulo pokutu jen za pozdní podání kontrolního hlášení, ale už nikoliv za pozdější podání daňového přiznání nebo zaplacení DPH. Takže i někteří mí kolegové v tom mají pěkný guláš. EET je naštěstí teď úplně "vypnuté."

Stále se mluvilo o okrádání zákazníků, údajně kvůli tomu bylo EET zavedeno. Takže jak si teď má podnikatel i zákazník vysvětlit, že se nyní EET nemusí užívat?

To teď nemá cenu hodnotit. Prostě je dobře, že v době, kdy podnikatelé řeší, zda vůbec po odeznění krize ještě otevřou, nemusí řešit EET, kontroly, pokuty a podobně.

Dají se některé žádosti o podpory podat zpětně a do kdy?

Na to nelze obecně odpovědět. Ale pro OSVČ je času relativně dost. O ošetřovné na člena rodiny lze žádat za březen až do konce dubna. O podporu pro OSVČ ve zvažované výši 25 tisíc bude zřejmě možno za období březen až duben žádat až do konce června.

Finanční úřady odložily přiznání k dani fyzických i právnických osob. Ovšem na některých finančních úřadech dostali účetní informace, že odklad se týká jen těch, co jsou prokazatelně v karanténě nebo nakaženi. Jiné finanční úřady říkají, že jde o možnost odložit daňové přiznání pro všechny. Můžete to upřesnit?

Platí to pro všechny, rozhodnutí ministerstva financí je v tomto jasné. Z právní stránky ale nejde o skutečný odklad, ale o prominutí všech sankcí za pozdější podání a zaplacení daně.

Nemůže se stát, že na ty, kteří podají přiznání později, bude v budoucnu pohlíženo jako na nespolehlivé a může to mít vliv na posuzování případných úlev v dalších letech?

Formálně sice dojde k porušení povinností při správě daní, ale vůbec si nedovedu představit, že by se to takto posuzovalo. To by zcela popřelo účel a smysl rozhodnutí ministryně. Nicméně jsme jako Komora daňových poradců požádali finanční správu, aby toto jasně doplnili do metodiky.

Kdo je na tom v současné době tedy nejlépe a má jistotu garantovaného příjmu?

Garantovaný příjem logicky mají jenom ti, kteří dostávají peníze přímo od státu. Například důchodci, státní zaměstnanci a příjemci sociálních dávek. Nikdo jiný. Nejenom podnikatelé, ale i jejich zaměstnanci nemají nic jistého. Platí, že krizi přežijí jen silní jedinci. Čím delší dobu bude krize trvat, tím bude přežití obtížnější. Na to je třeba se připravit.

Jsou i podniky, které mohou na této situaci vydělat?

Krátkodobě se možná bude lépe dařit potravinářskému nebo lékárenskému průmyslu, případně výrobcům dezinfekcí a ochranných pomůcek. V delším horizontu ovšem krize v důsledku poklesu poptávky poznamená každého.

Jaké dopady už teď vidíte na OSVČ a firmách?

Samozřejmě, že negativní. Podnikatelé, kteří podnikají ve stravování, ubytování nebo cestovním ruchu mají vážné potíže a řeší samotnou existenci svojí firmy. Problémy mají i prodejci aut. Lidé si v této situaci nová auta prakticky nekupují a pořízení nových aut ve velkém odkládají i firemní zákazníci.

Nový start nebude asi pro některé oblasti podnikání jednoduchý. Lidé se zřejmě nevrhnou do zlatnictví nebo oděvů, předpokládá se, že budou spíš šetřit. Chystá stát něco pro nový restart takových firem?

Zaregistroval jsem, že v rámci Ústředního krizového štábu vznikl ekonomický tým pod vedením Jana Švejnara. Ale vzhledem k tomu, že v něm není jediný zástupce podnikové sféry, tak od něj vůbec nic nečekám. Možná nám ti zúčastnění akademici a politici za pět let o tom všem napíšou nějaká skripta. Ve vládě rovněž žádný pevně utvořený ekonomický tým není. Takže mi vůbec není známo, jak koncepčně chce vláda ekonomickou obnovu řídit a jaké nástroje k tomu chce využít.

Dá se státu věřit, že opět nezmění svá dosavadní rozhodnutí?

Dneska bohužel platí, že jsme každý den zahlceni množstvím informací a podmínky pomoci se mění každý den, že už je těžké se v tom vyznat. Chybí tomu pevný management a jednotné informování vůči veřejnosti. Já obdivuji všechny podnikatele, kteří to nezabalili a bojují o přežití. Držím jim, vlastně nám všem, v tomto palce a vzkazuji jim, ať vydrží! Všechny OSVČ a malé podnikatele potřebujeme, jsou solí naší ekonomiky. A samozřejmě všem lidem přeji, aby to ve zdraví přečkali. Společně To Zvládneme!

Zdroj: www.jcted.cz 15.04.2020 (14:19:03)