Profily přednášejících

 


    

    KDP ČR a SKDP jsou členy CFE


 

Úvodní slovo

Ing. Petra Pospíšilová

prezidentka KDP ČR

Nejprve pracovala 10 let jako daňová poradkyně pro advokátní kancelář Kocián Šolc Balaštík pro široký okruh klientů (výrobní společnosti, společnosti poskytující služby, mezinárodní skupiny, neziskové organizace apod.) zejména v oblasti daně z příjmů právnických osob a daně z přidané hodnoty. Později se specializovala zejména na oblast nepřímých daní. V letech 2005 – 2007 vykonávala funkci ředitele odboru Legislativy nepřímých daní na Ministerstvu financí ČR, kde kromě daně z přidané hodnoty měla na starosti rovněž agendu spotřebních daní a zavedení legislativní úpravy energetických daní. Od roku 2007 pracuje v ČSOB na pozici ředitele útvaru Daní a má na starosti daňovou agendu celé skupiny ČSOB v České republice. Je rovněž členem IFA, pracuje jako předseda Daňové komise České bankovní asociace, předsedá pracovní skupině pro DPH při Evropské bankovní federaci, je členem Fiskálního výboru Evropské bankovní federace. Pracuje jako členka Technické poradní skupiny pro DPH při OECD. V Confédération Fiscale Européenne předsedá Výboru pro nepřímé daně a za CFE pracuje ve VAT Expert Group, pracovní skupině pro DPH při Evropské komisi.

Ing. Jozef Danis

prezident SKDP

Ing. Jozef Danis LL.M., DipIFR (1976) promoval v roce 1999 na Národohospodářské fakultě Ekonomické Univerzity v Bratislavě, kde studoval studijní obor Finanční soustava a peněžnictví, subspecializace Daně. V roce 2005 získal osvědčení daňového poradce a stal se členem Slovenské komory daňových poradců. V roce 2007 ukončil postgraduální studium Mezinárodního daňového práva na Wirtschaftsuniversität ve Vídni a získal titul Master of Law (LL.M.). V roce 2008 absolvoval studium mezinárodních účetních standardů a získal titul DipIFR (ACCA Diploma in International Financial Reporting). Od začátku roku 2008 je členem metodicko-legislativní komise SKDP pro daň z příjmů právnických osob a od roku 2010 členem International Fiscal Association. Během studia na Ekonomické Univerzitě pracoval Jozef Danis jako asistent daňového poradce v daňově poradenské společnosti Res Integra, s.r.o. Po ukončení vysokoškolského studia byl zaměstnán jako ekonom ve společnosti Slovnaft Montáže a opravy, a.s. Začátkem roku 2001 začal pracovat v daňovém oddělení společnosti Ernst & Young v Bratislavě. Od konce roku 2003 pracuje ve společnosti Penta Investments jako General Tax Counsel. Od dubna 2016 je prezidentem Slovenské komory daňových poradců.


Aktuální stav a vývoj daňové legislativy

JUDr. Alena Schillerová, Ph.D.

náměstkyně ministra financí pro sekci Daně a cla

Vystudovala Právnickou fakultu na Masarykově univerzitě v Brně. V letech 1991 – 2015 působila v mnoha oblastech Finanční správy, naposledy jako ředitelka Odboru právního a daňového procesu Generálního finančního ředitelství. Dne 1. 1. 2016 byla jmenována náměstkyní ministra financí pro Daně a cla. Mezi její odborné činnosti patří přednášková činnost např. pro Právnickou fakultu MU v Brně a KDP ČR. Je také spoluautorkou mnoha publikací. Je členkou pracovní komise Legislativní rady vlády pro veřejné právo, členka zkušební komise pro kvalifikační zkoušky daňových poradců atd.

Ing. Daniela Klučková

generálna riaditeľka sekcie daňovej a colnej MF SR

Vystudovala národohospodárskou fakultu na VŠE v Bratislave. Mimo iné bola riaditeľka Daňového úradu v Bratislave I a ďalej Daňového úradu pre vybrané daňové subjekty. V roku 2007 pracovala na Úradu pre výkon dohľadu nad zdravotným poistením. V súčasnosti pracuje ako poradca štátneho tajomníka, riaditeľka odboru priamych daní a generálna riaditeľka sekcie daňovej a colnej na Ministerstvu financií SR.

Ing. Martin Tuček

viceprezident KDP ČR

Stal se členem Komory daňových poradců ČR při jejím založení v roce 1993 a členem Komory auditorů ČR v roce 1995. Daňovým poradenstvím a auditem se zabývá převážnou část svého profesního života. Je partnerem společnosti ADEUS a působí zde jako daňový poradce a auditor. Odborně se věnuje především poradenství a auditu pro podnikatelské subjekty se zaměřením na výrobu, obchod a služby. V posledních letech pracuje také na zvýšení kvality auditorské části kanceláře. Aktivně se podílí na činnosti Komory daňových poradců ČR, byl mnoho let zkušebním komisařem, členem Prezidia Komory a v současné době působí ve funkci viceprezidenta Komory.

Mag. Branislav Kováč

člen Prezídia SKDP

Ako daňový poradca pôsobí od roku 2005 a ako audítor od roku 2007. Má mnohoročné skúsenosti z oblastí medzinárodného zdaňovania (daň z príjmov a daň z pridanej hodnoty), z oblasti auditu a z oblasti IFRS/IAS. Bol členom Medzinárodného výboru pre porovnávanie účtovnej a daňovej legislatívy v krajinách CEE. V rámci Slovenskej komisie daňových poradcov bol vedúcim Komisie pre zahraničné vzťahy a prvým viceprezidentom pre ekonomiku. Od marca 2012 reprezentuje Slovenskú komoru daňových poradcov v C.F.E. (CONFEDERATION FISCALE EUROPEENNE Brussels) a od roku 2014 pôsobí v tejto organizácii ako Treasurer a Board Member. Momentálne je partnerom v spoločnosti VGD SLOVAKIA s.r.o.


Blok DPFO

Moderátor

Ing. Lucie Rytířová

daňová poradkyně, členka Prezidia KDP ČR, vedoucí Sekce daň z příjmů fyzických osob při Odborném kolegiu KDP ČR

Zaměřuje se především na zdanění fyzických osob, sociální zabezpečení a zdravotní pojištění, včetně mezinárodního zaměstnávání a vysílání pracovníků. Působí jako manažerka daňového oddělení společnosti Deloitte. Kromě praxe v mezinárodních poradenských firmách, pracovala v letech 2012 – 2013 na Ministerstvu financí ČR, kde se věnovala přípravě jednoho inkasního místa. Působí také v expertní skupině pro odstraňování daňových překážek přeshraničního zaměstnávání v Evropské unii, která byla zřízena při Evropské komisi.

Přednášející

Robert Bezecný

daňový poradce, člen Sekce daň z příjmů fyzických osob při Odborném kolegiu KDP ČR

Od roku 2001 spolupracuje jako daňový poradce se společností Deloitte Česká republika. Vystudoval fakultu financí a účetnictví na VŠE a právnickou fakultu na Karlově Univerzitě v Praze. Daním se věnuje již patnáct let, specializuje se na oblast daně z příjmů fyzických osob, odměňování zaměstnanců a na oblast sociálního zabezpečení a zdravotního pojištění. Mluví plynně anglicky.

PhDr. Ľubica Dumitrescu

daňová poradkyňa, členka MLK SKDP pre DPFO

Riaditeľka na oddelení daňového poradenstva. Má viac ako 15-ročné skúsenosti v oblasti daňového poradenstva. Špecializuje sa na oblasť fyzických osôb z pohľadu ich domáceho aj medzinárodného zdaňovania a sociálneho zabezpečenia. V súvislosti so zdaňovaním zamestnancov má prehľad v ich odmeňovaní a takisto v odmeňovaní zahraničných expertov pracujúcich na Slovensku. Medzi jej klientov patrí niekoľko nadnárodných spoločností z rôznych odvetví priemyslu. Intenzívne sa zaoberá špecifikami farmaceutického priemyslu, najmä oblasťou spolupráce medzi farmaceutickými spoločnosťami a individuálnymi lekármi. Ako certifikovaná daňová poradkyňa je členkou Metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov fyzických osôb SKDP. Je tiež členkou Daňového výboru Americkej obchodnej komory na Slovensku. Je často citovaným odborníkom v médiách, prednáša na prestížnych podujatiach, ktoré organizuje spoločnosť Deloitte v spolupráci s rôznymi obchodnými alebo profesijnými komorami a médiami.


Blok DPPO

Moderátor

Ing. Bc. Jiří Nesrovnal

daňový poradce, člen Prezidia KDP ČR, vedoucí Sekce daň z příjmů právnických osob při Odborném kolegiu KDP ČR

Absolvoval VUT FE, obor technická kybernetika a dále VUT FP, obor daňové poradenství. Je členem různých expertních týmů, např. Expertní skupiny Komise pro aplikaci nové civilní legislativy Ministerstva spravedlnosti. Je vítězem soutěže Daňař roku 2010 a 2011 a 2013. Přednáší např. pro Komoru auditorů ČR, Komoru daňových poradců ČR. Vystupuje na konferencích, např. na půdě Nejvyššího správního soudu. Je spoluautorem mnoha publikací, publikuje také v různých odborných časopisech a je členem redakční rady časopisu Daňový expert. Působí ve společnosti N-Consult s.r.o.

Přednášející

JUDr. Ing. Miriam Galandová, Ph.D., LL.M., FCCA

daňová poradkyňa, členka Prezídia SKDP, členka MLK SKDP pre DPPO a MLK SKDP pre medzinárodné zdaňovanie

Partnerka advokátskej kancelárie PRK Partners. Získala titul LL.M na Queen Mary, University of London v špecializácii medzinárodná arbitráž a obchodné právo, titul JUDr. na Bratislavskej vysokej škole práva, a titul Ing. na Obchodnej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave. Šesť rokov pracovala v bratislavskej pobočke spoločnosti Andersen a následne osem rokov vo White & Case v Bratislave, kde sa stala v roku 2009 partnerkou. Je členkou prezídia SKDP a členkou Metodicko-legislatívnej komisie SKDP pre daň z príjmov PO a  Metodicko-legislatívnej komisie SKDP pre medzinárodné zdaňovanie.  Slovenskú komoru daňových poradcov zastupuje v organizácii CFE, kde pôsobí ako člen Fiškálnej komisie pre priame dane. Pôsobí aj v Komisii pre dane pri Americko-slovenskej obchodnej komore. Je advokátkou Slovenskej advokátskej komory a členkou Asociácie certifikovaných účtovníkov (ACCA).

Ing. Renáta Bláhová, FCCA, LL.M.

daňová poradkyňa, členka MLK SKDP pre DPPO

Zakladajúca partnerka spoločnosti BMB Leitner sídliacej v Bratislave. Má 20 rokov skúseností v daňovom práve a účtovných predpisoch. Špecializuje sa najmä na slovenské a medzinárodné daňové právo,  priame dane, transakčné služby, fúzie a akvizície (M&A). Renáta Bláhová vyštudovala Slovenskú technickú univerzitu v Bratislave, študovala na SLU v USA (MBA) a na Wirtschaftsuniversität vo Viedni (LL.M. v medzinárodnom daňovom práve). Popri slovenských licenciách na vykonávanie činností daňového poradcu a audítora získala aj certifikáciu FCCA (UK). Pravidelne uverejňuje články a komentáre k najnovšiemu vývoju daňovej legislatívy v odbornej tlači, je spoluautorkou početných odborných publikácií z oblasti daňového práva a často je pozývaná ako prednášajúca na medzinárodné konferencie, semináre a workshopy. Renáta Bláhová je prezidentkou slovenskej pobočky International Fiscal Association, členkou Metodickej komisie MF SR pre priame dane a predsedajúcou pracovnej skupiny Právo & Dane pri Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komore.


Blok DPH

Moderátor

Ing. Stanislav Kryl

daňový poradce, vedoucí Sekce DPH při Odborném kolegiu KDP ČR

Výkonný ředitel v daňovém oddělení Ernst & Young Česká republika. Absolvoval Moskevský technologický institut potravinářského průmyslu. V současnosti se specializuje na nepřímé daně, zejména na daň z přidané hodnoty. Získal bohaté zkušenosti při poskytování poradenství nadnárodním korporacím i českým společnostem napříč odvětvími. Mezi jeho klienty patří největší společnosti zejména v oblasti telekomunikací, energetiky, nemovitostí a finančních služeb. Daňové poradenství poskytuje v českém a anglickém jazyce.

Přednášející

Ing. Petr Toman

daňový poradce, člen Prezidia KDP ČR, člen Sekce DPH a člen Sekce pro otázky profese daňového poradce při Odborném kolegiu KDP ČR

Absolvoval na Právnické fakultě Univerzity Karlovy a Fakultě financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické. Je partnerem v daňovém oddělení KPMG Česká republika. Zaměřuje se především na problematiku nepřímých daní a daňových sporů. Daňovou problematiku také vyučuje již několikátým rokem na Vysoké škole ekonomické v Praze. Pracuje také ve Výboru pro nepřímé daně v Confederation Fiscale Europeenne.

Ing. Branislav Ďurajka

daňový poradca

Pracuje ve spoločnosti KPMG. Licencovaným daňovým poradcom je od roku 1999. Má skúsenosti s prácou pre daňové a účtovné společnosti. V rokoch 1999 – 2002 pracoval na Ministerstve hospodárstva jako zástupca generálneho riaditeľa sekcie stratégie, v r. 2003 – 2005 bol generálnym riaditeľom daňovej a colnej sekcie MF SR a v r. 2010 – 2011 bol štátnym tajomníkom Ministerstva financií. Získal množstvo skúseností v daňovej ako aj účtovnej oblasti v súkromnom aj verejnom sektore. Medzi jeho oblasti služieb patria okrem daňového poradenstva tiež akvizície, mergery, tax due diligence, zastupovanie klientov pred slovenskými daňovými a inými úradmi, transferové oceňovanie. Je lektorom KPMG pre lokálne a medzinárodné daňové školenia. Plynulo hovorí po slovensky, anglicky a nemecky.


Blok Správa daní

Moderátor

Ing. Tomáš Hajdušek

daňový poradce, vedoucí Sekce správa daní a poplatků při Odborném kolegiu KDP ČR

Je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze (1992). Daňovým poradcem je od roku 1995. V současné době je odpovědným daňovým poradcem ve vlastní firmě Censitio s.r.o. Od roku 2013 působí ve funkci vedoucího Sekce správy daní Komory daňových poradců ČR. Zaměřuje se na zastupování daňových subjektů v průběhu postupů k odstranění pochybností, daňových kontrol a soudních řízení ve správním soudnictví. Je členem expertní skupiny ke změně procesní úpravy daňových zákonů a pracovní podskupiny zabývající se korekcemi daňového řádu. Přednáší pro Komoru daňových poradců ČR a soukromé vzdělávací agentury. Přispívá na téma správy daní do odborných časopisů. V letech 2011 až 2012 byl členem Prezídia Komory daňových poradců ČR. V letech 2013 – 2014 působil jako náměstek ministra průmyslu a obchodu pro oblast podnikání, digitální ekonomiky  a ochrany spotřebitele.

Přednášející

Mgr. Jakub Hajdučík

daňový poradce, člen Sekce správa daní a poplatků při Odborném kolegiu KDP ČR

Je účetním a daňovým poradcem v obchodní společnosti Auditorská a daňová kancelář, s.r.o. V roce 2009 dokončil právnické vzdělání, advokátním koncipientem byl od roku 2009 u advokáta JUDr. Ing. Daniela Srnce Ph.D. Po složení advokátního slibu se stal advokátem. Od roku 2013 je usazený euroadvokát na Slovensku. Specializuje se na daňové právo. Podle evidence Nejvyššího správního a Ústavního soudu vypracoval více než 200 správních žalob, 50 kasačních stížností a 30 ústavních stížností. V oboru trestního práva se specializuje na hospodářskou kriminalitu, především trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, kde zastupoval více než 10 případů včetně řízení před Špeciálnym trestným súdom Slovenskej republiky.

JUDr. Eugen Kostovčík

daňový poradca, člen MLK pre správu daní

Absolvoval Právnickú fakultu UK v Bratislave a po jej ukončení  v roku 1980 nastúpil do zamestnania na Okresnú finančnú správu v Prešove. Od roku 1984 bol zamestnancom Krajskej finančnej správy v Košiciach a v r. 1987 – 1991 pracoval vo funkcii vedúceho oddelenia daní a poplatkov Krajskej finančnej správy v Košiciach. Od 01. 01. 1992 začal poskytovať daňové poradenstvo a bol jedným zo zakladajúcich členov Slovenskej komory daňových poradcov v roku 1993. Od jej založenia až do konca roku 2014 bol členom prezídia Slovenskej komory daňových poradcov a vedúcim Metodicko-legislatívnej komisie pre správu daní. Je advokátom Slovenskej advokátskej komory. Jeho odborná činnosť je zameraná najmä na riešenie daňových sporov, na zastupovanie daňových subjektov pri správe daní pred daňovými orgánmi a v súdnom konaní pred všeobecnými súdmi SR, Ústavným súdom SR ako aj súdmi EÚ. Boli iniciátorom a účastníkom konania o prejudiciálnej otázke pred Súdnym dvorom EÚ vo veci C-504/10 Tanoarch a vo veci C-120/15 Kovozber. Je autorom niekoľkých publikácií z oblasti daní.


Soudci

JUDr. Barbara Pořízková

soudkyně Nejvyššího správního soudu ČR

Absolventka Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Od roku 1993 se nepřetržitě věnuje veřejnému právu, a to zejména v oblasti daní. Její dlouholetá praxe je rozložena mezi obě strany veřejnoprávního vztahu, tj. působila jak na straně s „vrchnostenskou“ pravomocí, tak na straně subjektu v podřízeném postavení. První mezinárodní zkušenost získala absolvováním stáže v Paříži při Ministerstvu financí Francie (1996). Na Finančním ředitelství v Brně, na oddělení nepřímých daní, pracovala 8 let, 5 let pak u největší mezinárodní poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers v oblasti daní a auditu. Zde působila jako vedoucí skupiny správního procesu se zaměřením na daňové spory, a současně byla členem interní skupiny specialistů na DPH, kde se účastnila pravidelných mezinárodních workshopů se zaměřením na přeshraniční transakce. Působením v mezinárodní poradenské společnosti se její profesní zaměření rozšířilo na korporátní a ostatní daně, mezinárodní zdanění, výklad mezinárodních smluv. Se vstupem České republiky do Evropské unie nabyly tyto zkušenosti další rozměr, zejména v souvislosti s novým systémem uplatňování daně z přidané hodnoty. V červnu roku 2006 byla jmenována soudkyní Nejvyššího správního soudu. Působí ve finančním kolegiu a v současné době je zařazena do devátého senátu tohoto soudu.

JUDr. PhDr. Karel Šimka, LL.M., Ph.D.

soudce Nejvyššího správního soudu ČR

Vystudoval právo a politologii na univerzitách v Plzni, Praze a Passau. V prosinci 2001 se stal soudcem, nejprve v oboru civilního práva, později práva správního. Od října 2004 působí na Nejvyšším správním soudě v Brně. Je členem finančně-správního kolegia NSS, od ledna 2008 je též členem jeho rozšířeného senátu. Na Nejvyšším správním soudu se podílel na některých klíčových judikátech z oblasti daňového práva, např. k vázanosti správního orgánu vlastní správní praxí, k zásadě „in dubio mitius“, k zákazu opakování daňové kontroly, k dokazování a povaze pomůcek v daňovém řízení či k podmínkám zahájení vytýkacího řízení. Od roku 1998 vyučuje  na právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni, nyní zejména správní soudnictví, finanční právo a související témata. Zde působil i v různých akademických funkcích. Vedle toho vyučuje ústavní právo na vysoké škole CEVRO Institut. Přednáší a publikuje doma i v zahraničí k různým právnickým a politologickým tématům, zejména k exekucím, ústavnímu právu a správnímu a daňovému právu (je např. spoluautorem tzv. šedého komentáře k exekučnímu řádu, vydaného v nakladatelství C.H.Beck).

JUDr. Ivan Rumana

soudce Najvyššieho súdu SR

Ivan Rumana, je sudcom Najvyššieho súdu Slovenskej republiky od roku 2005. V súčasnosti je predsedom tretieho senátu správneho kolégia a zaoberá sa predovšetkým finančným, daňovým a súťažným právom. Je spoluautorom publikácie „Judikatúra vo veciach daňového práva“ (IURA EDITION 2013) v ktorej uverejnil komentár k vybraným súdnym rozhodnutiam. Pôsobí ako externý člen pedagogického zboru Justičnej akadémie Slovenskej republiky. V roku 2010 absolvoval stáž  na The Supreme Court of Ireland,  v roku 2013 na Nejvyšším správním soudu v Brne a v rokoch 2015-2016 na Súdnom dvore Európskej únie v Luxemburgu.

Ing. JUDr. Miroslav Gavalec, PhD.

soudce Najvyššieho súdu SR

Ing. JUDr. Miroslav Gavalec PhD. je absolventom študijného odboru Tepelné a jadrové stroje a zariadenia na FSI Českého vysokého technického učenia v Prahe a následne Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Po pôsobení vo vedúcich pozíciách v podnikateľskej a bankovej sfére a následne aj na Ministerstve spravodlivosti Slovenskej republiky bol zvolený v Slovenskej republike za sudcu. V súčasnosti vykonáva funkciu riadiaceho predsedu senátu v správnom kolégiu na Najvyššom súde Slovenskej republiky. Zúčastnil sa študijných stáží na Conseil d´Etat v Bruseli a na Mark- och miljödomstolen, Växjö tingsrätt vo Švédsku. Tiež ako prededa senátu predložil viacero prejudiciálnych otázok Súdnemu dvoru EÚ na rozhodnutie. Na medzinárodných fórach zastupuje slovenské súdnictvo najmä na konferenciách zameraných na oblasť životného prostredia a daňového práva. Je autorom alebo spoluautorom viacerých knižných publikácií.

 


Partneři

Hlavním partnerem semináře je:

       

 

Partneři:

     


Záštitu převzal