Anketa Zákon roku 2022 má své vítěze

Publikováno 26.05.2023

Čtrnáctý ročník ankety Zákon roku vyhrálo téma „Změny silniční daně“. Zákon byl přijat v reakci na prudký nárůst cen energií a především pohonných hmot. Novelou fakticky došlo ke zrušení silniční daně pro osobní automobily, autobusy a nákladní auta s hmotností do 12 tun. U ostatních zdanitelných vozidel došlo ke snížení sazby a zrušení placení záloh na daň. Jedná se o dílčí, nicméně efektivní a rychlou pomoc podnikatelům. Součástí této novely je i daňová podpora používání nízkoemisních osobních automobilů především v rámci zaměstnaneckých benefitů. Autorem je Ministerstvo financí ČR. 

Na stupních vítězů se dále jako druhé umístilo Odstranění administrativních a daňových překážek pro poskytnutí pomoci Ukrajině. Tento zákon pružně reaguje na bezprecedentní agresi Ruska na Ukrajině v oblasti daní. Zjednodušuje pomoc Ukrajině a uprchlíkům utíkajícím z Ukrajiny před válkou a zamezuje jejímu nelogickému zdanění či jiné administrativě. Třetí místo v anketě obsadilo Nařízení o urychlení povolovacích procesů při budování fotovoltaických systémů, které reaguje na omezení a ohrožení bezpečnosti dodávek plynu do EU. Ke zmírnění negativních dopadů této situace se po přechodnou dobu urychlují povolovací procesy při budování obnovitelných zdrojů energií.

Celkové výsledky ankety Zákon roku za rok 2022

         Téma   Výsledek
1.  

Změny silniční daně a daňová podpora použití nízkoemisních automobilů (novela zákona o dani silniční a zákona o daních z příjmů)

  35%
2.  

Odstranění administrativních a daňových překážek pro poskytnutí pomoci Ukrajině (zákon o opatřeních v oblasti daní v souvislosti s konfliktem na Ukrajině) 

  23%
3.  

Urychlení povolovacích procesů při budování fotovoltaických systémů (nařízení o stanovení rámce pro urychlení zavádění energie z obnovitelných zdrojů) 

  15%
4.  

CSRD: Sejmout z očí zelenou pásku (směrnice o podávání zpráv podniků o udržitelnosti) 

  14%
5.  

Transparentní řazení příspěvků ve vyhledávačích (nařízení o digitálních službách) 

  12%

"Velmi mě potěšilo, že na velice hezkém druhém místě je zákon o opatřeních v oblasti daní v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny, vyvolaným invazí vojsk Ruské federace, Jde o zákon, kde jsme se jako Komora výrazně podíleli na jeho iniciování a následného zavádění do praxe. Také jsme iniciovali, vzhledem trvající agresi, návrh na prodloužení platnosti této normy i do roku 2023. K tomu by mělo dojít v rámci aktuálně schvalovaného daňového balíčku," komentoval Jiří Nesrovnal, člen Prezidia a zároveň také člen Nominační rady v anketě zákon roku. Tento zákon do ankety navrhnul právě Jiří Nesrovnal spolu s Karlem Šimkou, předsedou Nejvyššího správního soudu.