CFE's Tax Top 5 - 29 October 2018

Tisknout
Publikováno 05.11.2018

V příloze přikládáme CFE novinky pro tento týden, kde najdete shrnutí hlavního vývoje v oblasti daňové politiky v EU a na mezinárodní úrovni. Mezi zprávy týdne především patří:

  • Francouzský ministr financí Bruno Le Maire vyzval na společném zasedání Hospodářského a měnového výboru Evropského parlamentu (ECON) a Zvláštního výboru EP pro finanční trestné činy, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky (TAX3) poslance Evropského parlamentu k tomu, aby učinili patřičné kroky v oblasti digitální daně, aby zamezili situaci, kdy „digitální giganti platí na daních o čtrnáct procentních bodů méně než ostatní společnosti“. V návaznosti na to se však minulý týden začaly množit zprávy, které uvádí, že Finanční výbor Senátu USA zaslal dopis adresovaný předsedům Evropské rady a Evropské komise, ve kterém vyjadřuje své obavy nad zavedením digitální daně v navrhovaném znění, a to především kvůli strachu z dvojího zdanění a diskriminace amerických společností. Místo toho by se měla EU raději soustředit na řešení problému na úrovni OECD.
  • Španělská vláda minulý týden údajně schválila plán rozvoje rozpočtu na rok 2019, který navrhuje zavést nejen minimální daň z příjmů právnických osob, ale od roku 2019 také digitální daň. Plán byl předložen ke schválení Evropské komisi, následně bude muset být implementován prostřednictvím španělského parlamentu.
  • G7 vyzvala OECD k vypracování strategického dokumentu, jehož cílem je přijít se způsobem zdanění nadnárodních ovládaných zahraničních společností (CFC), uvádí Bloomberg. Tento dokument by dále rozvíjel snahy OECD v oblasti BEPS.
Název souboru Velikost
CFEs Tax Top 5_Key tax news of the week, 29 October 2018.pdf 660KB Stáhnout