Daňové novinky

CFE's Tax Top 5 - 4 March 2019

Publikováno 06.03.2019

Členské státy vetovaly AML „blacklist“ Evropské komise

Na setkání pracovní skupiny, které se uskutečnilo minulý týden,  27 z 28 členských států EU naznačilo, že budou hlasovat proti, Evropskou komisí v přenesené pravomoci, schválenému Seznamu zemí, označených ve vztahu k problematice AML (respektive ve světle nedostatečnosti opatření, které tyto státy přijaly v otázce boje s financováním terorismu a praním špinavých peněz) jako vysoce rizikových.

Na zmiňovaném seznamu k leží: Afghánistán, Americkou Samou, Bahamy, Botswanu, KLDR, Etiopii, Ghanu, Guam, Írán, Irák, Libyi, Nigérii, Pákistán, Panamu, Puerto Rico, Samou, Saudskou Arábii, Srí Lanku, Sýrii, Trinidad a Tobago, Tunis, Americké Panenské ostrovy a Jemen.

Členské státy však vyjádřily své nespokojení s metodologií, která určovala, jaký stát bude na seznam zařazen, stejně jako s omezeným počtem dní pro revizi této regulace. Vlna nevole se zvedla u členských států, které mají uzavřeny obchodní dohody se Saudskou Arábií, jelikož tyto by byly v ohrožení. To vyvolalo reakci u skupiny poslanců, především z levé části politického spektra, kteří se vyslovili, že nehodlají přistoupit na skutečnost, kdy zde bude panovat obava, že určité státy budou vyvíjet tlak na odstranění konkrétních zemí ze Seznamu jen proto, aby ochránily své obchodní zájmy.

 

TAX3 schválil závěrečnou zprávu 

Daňový výbor Evropského parlamentu TAX3, zabývající se finanční kriminalitou a daňovými úniky, ve kterém se výrazně angažují i čeští europoslanci, schválil ve středu 27. února svou závěrečnou zprávu drtivou většinou. Pro bylo 34 členů, proti 4, 3 se zdrželi. Zpráva shrnuje doporučení výboru v oblasti AML a agresivního daňového plánování. Mezi tato doporučení patří například vůle přimět Komisi a Radu k přijetí souhrnné definice agresivního daňového plánování, stejně tak jako definice stálé provozovny, nutnost posuzování ekonomické aktivity tak, aby mohlo být obchodním společnostem zabráněno v úmyslném „umělém“ zřizování sídel a provozoven ve vybraných státech.

Název souboru Velikost
CFE's Tax Top 5 - 4 March 2019 787KB Stáhnout