Uchazeči absolvovali písemné části podzimní zkoušky na daňového poradce

Tisknout
Publikováno 12.10.2018

Jaké byly podzimní písemné části kvalifikační zkoušky?  I když výsledky zkoušek nejsou ještě zveřejněny a na své bodové hodnocení dílčích částí se uchazeči mohou těšit na webu až v pondělí 15.10.2018, už nyní je možné rekapitulovat obsah a náročnost obou částí.

Písemnou část prvního zkušebního dne konali dvě sta osmdesát čtyři uchazeči, na druhý zkušební den se dostavilo dvě sta šedesát tři uchazečů. Kolik z nich postoupí k ústní části je ještě tajemstvím. Z oprav písemných prací, především prvního dne ale vyplynulo,  že to nebude tentokrát vysoké číslo. Každá dílčí písemná část se tradičně skládala z testu a tří příkladů, z nichž u první části nejvíce potrápil uchazeče příklad na daň z příjmů právnických osob. Kromě něho řešili také příklad na daň z příjmů fyzických osob a příklad účetnictví. Jednoduchý ale tentokrát nebyl ani test, což bylo slyšet především z reakcí uchazečů po zkoušce a bohužel i vidět z dosažených bodových výsledků.

U druhé dílčí části měli žadatelé o vykonání kvalifikační zkoušky řešit příklad k dani z přidané hodnoty, který je obvyklou součástí zkoušky a který byl tentokrát ve trojici s příkladem k dani z nabytí nemovitých věcí a dále s příkladem k málo oblíbené oblasti spotřebních daní. I když někteří uchazeči odevzdávali své práce již před koncem pětihodinového vymezeného pracovního času, nedopadla tato dílčí část pro ně tentokrát výrazně příznivě. 

Ústní části zkoušky se budou konat v sídle Komory daňových poradců v Brně v posledních dvou říjnových dnech. Lze snad jen popřát všem účastníkům hodně štěstí na otázky a věřit, že ti, kteří narazili u písemné části na oblasti, které neměli ještě dostatečně zvládnuté, se v příštích dnech budou pilně učit.