Lenka Nováková hostem podcastu naDANĚ

Publikováno 07.02.2023

Lenka Nováková se stala členkou Komory v roce 2015. Dnes je daňovou poradkyní ve společnosti KPMG, zástupkyní vedoucího sekce daně z příjmů fyzických osob, zkušební komisařkou, přednášející a věnuje se publikační činnosti. 

S Matějem Nešlehou si povídali o jejích zkušenostech z připomínkového řízení legislativního procesu, kdy je občas potřeba zákonodárcům vysvětlit, že některé nápady nejdou přenést do praxe. Baví ji i přednášet na VŠE, i když má pocit, že studenty občas zaskočí otázkou, zda své příjmy z brigád řádně zdanili. Je spoluautorkou úspěšné publikace Daň z příjmů fyzických osob v mezinárodním kontextu, kterou najdete i v našem e-shopu

A jelikož jsou s Matějem oba zkušební komisaři, oba nejen zavzpomínali na svoje kvalifikační zkoušky, ale také se shodli na tom, který typ uchazečů je vždycky překvapí svojí energií. V rozhovoru uslyšíte povídání na téma daně z příjmu fyzických osob. Lenčiny zkušenosti a pohled z praxe jako vedoucí pracovník v KPMG a mnoho dalšího.

Tip na odbornou přednášku pro daňové poradce a jejich spolupracovníky:
Lenka Nováková bude příští týden přednášet online pro Komoru na téma Jak daňové rezidenství fyzické osoby ovlivňuje zdanění příjmů ze závislé činnosti? / 16. února 2023, 9:00-11:00

1:15
Začíná daňová sezona, pracovní nápor teprve začíná, největší je v březnu a dubnu. Potkávání se s lidmi a nacházení optimálního řešení pro jejich konkrétní situaci je to, co Lenku baví na dani z příjmů fyzických osob nejvíce. Při vedení dvacetičlenného týmu považuje za důležité ke každému kolegovi přistupovat individuálně. Její tým zpracuje více než tisíc přiznání.

5:31
Legislativa se velmi rychle mění a současně je velmi komplikovaná, přicházejí nová ustanovení a nabalují výjimky. Lenka, jako člen sekce DPFO se aktivně účastní připomínkových řízení daňové legislativy. Lenka by byla pro daň výrazně zjednodušit. Nový zákon o dani z příjmu by byl potřeba, ovšem je otázkou, zda je to vůbec reálné, jelikož jeho znění významně ovlivňují politická rozhodnutí.

9:05
Lenka se věnuje daní z fyzických osob již více než 15 let. Neudělat zkoušky na poprvé nepovažuje za handicap, člověka to přiměje se připravit opravdu důkladně. Zkoušky jsou těžké v tom, že zahrnují všechny daně, zatímco v praxi se věnuje poradce většinou jedné dani intenzivně.

13:05
Mezi uchazeči na zkoušky jsou velmi mladí lidé, ale mezi nimi jsou i starší, kteří mají neuvěřitelnou energii a jsou úspěšní. Lenka přednáší pro kolegy v KPMG a také na VŠE a těší jí, že může studentům představit pohled do praxe. Otázky z pléna mohou být dobrý adrenalin. V prosinci 2021 byla vydána publikace, jejíž byla Lenka spoluautorkou.

20:50
Diskuse o zrušení konceptu superhrubé mzdy. Zrušení je v pořádku, jelikož prakticky byla těžko uchopitelná. Má to ovšem své výhody a nevýhody. Lenka mluví o paušální dani.

Epizodu si můžete poslechnout také na Vašich oblíbených platformách:

Všechny epizodu podcastu najdete zde.