Petra Nováková hostem v podcastu naDANĚ

Publikováno 07.12.2022

Petra Nováková se v nejnovějším díle podcastu rozpovídala o svých profesních zkušenostech, kdy ještě jako studentka začínala na Nejvyšším správním soudě. Další kroky ji zavedly pod křídla korporátu, aby nakonec našla své místo v soukromé praxi. Jak se daňový subjekt dostane před správní soud, jak dlouho řízení trvá a jestli hned od začátku tuší výsledek. Je spíš skeptik či optimista? A jsou případy, které by nikdy nevzala? Jaká je průměrná délka soudních sporů? Jak vnímá Petra úlohu advokáta a jak se jí daří držet si profesní odstup? Co je pro ni nejdůležitější v jejím volném čase?

1:00 K daňovému procesu se dostala v době studia na Právnické fakultě v Brně. Dále při postgraduálním studiu dostala nabídku na Nejvyšším právním soudu a získala zde pětiletou praxi. Považovala pak za důležité nahlédnout také do toho, jak funguje daňová profese z perspektivy daňové kanceláře.

4:30 Daňový subjekt se k Nejvyššímu správnímu soudu dostane jen s pomocí advokáta. Jedná se o dlouhý proces, z pozice advokáta se dá podniknout hodně kroků, ale s čím nedokáže advokát pracovat, či nemá možnost nějak ovlivnit, je čas. Délka řízení je šest let a více.

10:10 Jako advokátka se musí Petra smířit s tím, že koná před soudem z pozice klienta, ale to neznamená, že s ním vždy naprosto souhlasí. Je velmi těžké a současně velmi důležité, nastavit hranici mezi klientem a její osobou. Zachování si odstupu od klienta je klíčové i pro úspěch celé věci, jelikož je důležité si ponechat si od kauz odstup.

17:30 OFŘ vnímá Petra jako silného protivníka s dobrým vedením. Zamýšlí se nad fungováním NSS. Nedovolí si se všemi zkušenostmi, které má, říct, že má hned "vyhráno". Je těžké předvídat, jelikož není zřejmé, jak se na kauzy bude měnit pohled v průběhu let měnit. Je důležité mít v sobě pokoru.

22:30 V určitém okamžiku se jí otevřela možnost pracovat sama na sebe jako advokát, i když by ji to dříve vůbec nenapadlo.

25:00 V závěru se Petra rozpovídá o tom, kde čerpá energii pro svoji práci a jak se dá skloubit práce s péčí o dítě.

Podcast v audiopodobě si můžete poslechnout na Vašich oblíbených platformách:

Všechny epizody a podrobné informace k podcastu naDANĚ najdete na www.kdpcr.cz/informace/aktuality/podcasty