Vinklaření - vyjádření Komory pro Český rozhlas

Tisknout
Publikováno 11.01.2018

Problém vinklaření v daňovém poradenství přetrvává. Komora daňových poradců ročně řeší desítky případů upozornění na neoprávněné poskytování daňového poradenství. Většinou se jedná o účetní firmy, které ovšem nemají k poskytování daňového poradenství oprávnění. To zákon přiznává daňovým poradcům a advokátům. Klienti často slyší na nižší cenu, ale přitom si neuvědomují nebo nevědí, že pouze daňový poradce má za sebou náročnou odbornou zkoušku, má zákonem uloženou povinnost mlčenlivosti a hlavně je na případné škody, které by způsobil, pojištěn. Levnější cena za službu bez odpovídající kvalifikace a zákonné garance se tak nakonec vůbec nemusí vyplatit.
Takzvaní vinkláři často nabízí své služby jako přidanou službu k dalším aktivitám, takže na první pohled nemusí být zřejmé, že se jedná o skryté daňové poradenství. Proto si často ani klient neuvědomuje, že kupuje zajíce v pytli. Zdaleka se přitom nejedná jen o on line formu poskytování služby, často je možné vinkláře navštívit i osobně v jejich kancelářích.
Ověření pravosti daňového poradce je přitom jednoduché. Komora daňových poradců vede ze zákona veřejný rejstřík daňových poradců, který je k dispozici na webových stránkách www.kdpcr.cz. Tam je možné věrohodnost daňového poradce ověřit, případně si daňového poradce ke spolupráci najít.