Nejlepším legislativním počinem loňského roku je novela zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury

Tisknout
Publikováno 18.04.2019

Alespoň podle výsledků hlasování v anketě Zákon roku, do které se zapojili zástupci právnické obce, byznysu i široké veřejnosti. Akci pod záštitou Hospodářské komory ČR a České advokátní komory organizuje advokátní kancelář Deloitte Legal. Pořadatelé výsledky hlasování vyhlásili v úterý 16. dubna na slavnostním večeru.

O tom, který předpis má nejpozitivnější dopad na podnikatelské prostředí v Česku, rozhodovala veřejnost již podesáté. V jubilejním ročníku ankety měla na výběr poprvé pouze ze tří legislativních počinů. Členové nominační rady kromě vítěze nominovali i evropský balíček oběhového hospodářství a novelu zákona o ochranných známkách.

Za deset let fungování Zákona roku nikdy nezvítězila nominace s tak velkým odstupem jako letos. Novela získala 66 procent hlasů. Bodovala především u podnikatelů v průmyslu a energetice, u členů Hospodářské komory, ale i u malých podniků. Evropský balíček získal 25 procent hlasů a novela o ochranných známkách jen devět procent.

Deloitte Legal pro jubilejní ročník zavedl také novou kategorii s názvem Vykřičník. V ní hlasující veřejnost nominovala zákon, který například čeká dlouho na projednání, nebo naopak existuje v české legislativě zbytečně a měl by se zrušit. Nominační rada letos vybrala z návrhů hlasujících čtyři Vykřičníky:

  • Regulatory Impact Assessment ke všemu a kvalitně – RIA se nyní v Česku zpracovává jen pro zlomek přijímaných právních předpisů a navíc v kolísající kvalitě.
  • Přehledy nových právních povinností – Součástí všech důvodových zpráv by měl být přehledný seznam nových povinností.

  • Nový stavební zákon – Proces povolování staveb v ČR je jeden z nejpomalejších na světě.

  • Dodržování předpisů zajistit jinak než hromadnými žalobami – Uzákonění hromadných žalob je nebezpečné, navíc aktuální návrh MSp předbíhá teprve připravovanou evropskou legislativu.

Jiří Nesrovnal, člen Prezidia Komory daňových poradců, k nominacím již dříve uvedl: "V tomto ročníku soutěže Zákona roku jsem se již podruhé takříkajíc zdržel hlasování a pro žádnou z navrhovaných norem jsem nehlasoval. Sám jsem se upřímně snažil takový předpis najít, ale bohužel bezúspěšně. V obecné rovině nemám nic proti třem navrženým kandidátům, ale z mého pohledu nejde o takové případy, kdy bych za sebe mohl říct: „to je zákon roku“! Mimo to v případě evropského balíčku oběhového hospodářství jde o předpisy Evropské unie, a jak již je uvedeno i u nominace, bude velmi záležet na tom, jakým způsobem budou implementovány do českých právních předpisů. I ze svého oboru mám pak mnohé neblahé zkušenosti, kdy zapracování do českých právních norem vede spíše ke zrození „paskvilu roku“, v kategorii, která se již v této anketě nevyhlašuje."